Ikon Ryssland

399883

IKON, 1800-tal, Ryssland, helig figur flankerad av ängel samt annan figur (Johannes döparen?), träpannå (med 2 sidostycken) krederad, målad och förgylld, ca 31x29 samt tjocklek ca 2,5 cm.

Omfattande bortfall av kredering och färg, sprickor, krackelyr, insektsangrepp, bruks och åldersrelaterat slitage.

Konst, Äldre måleri

Fack 31

Ikon Ryssland

Budhistorik (5 bud)
2691816
2691810
2687221
2685509
2684143

Slutpris SEK:
126 EUR, 156 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.