Kaffeservis Kina

399428

KAFFESERVIS, 25 dlr., porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, bestående av: kaffekanna, gräddkanna, 11 koppar med fat samt 12 assietter, dekor av medaljonger med tecken samt blomsterslingor och fladdermöss mot gul botten, kaffekannans höjd ca 20 cm, assietternas diameter 18 cm, enl. uppgift inköpt på 1950/60-talet

En assiett samt gräddkannan med nagg

Orientaliskt, Porslin, Temaauktion

Kaffeservis Kina

Budhistorik (1 bud)

2679017
2016-08-08 07:21:14

2016-08-14 kl 13:35
Slutpris SEK:
32 EUR, 39 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.