Byrå tillskriven Gustaf Foltjern

395887

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant och jakaranda, brännförgyllda beslag, nyckelskyltar i form av bevingade kartuscher, parkettläggning i fält, skiva av kalksten, höjd 81, 93x50 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 135 jämför närmast identisk byrå signerad Gustaf Foltjern

Smärre fanerskador, kompletteringar och lagningar, mindre fanerbortfall, senare lås, nyckel saknas

Rum 11

Budhistorik (12 bud)
2682974
22 000
2683496
21 000
2682974
20 000
2682973
18 000
2682753
15 000

Slutpris SEK:
22 000
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer