Snäckbärande figur

395878

SKULPTUR, 1800 / 1900-tal, mansfigur iklädd romersk dräkt uppbärandes en snäcka, mörkpatinerad zink, stående på sockel av onyxmarmor, höjd ca 48, bredd 21 cm

Renoverad och kompletterad, lagningar någon spricka, retuscher och några mindre nagg på sockeln

Diverse, Samlarobjekt

Monter 10

Snäckbärande figur

Budhistorik (9 bud)
2647865
2652267
2647865
1 900
2652266
1 800
2647865
1 700

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer