Sven Ekstedt Kollektion Vasa Konst

324440

SVEN EKSTEDT (1894-1950)
"Café la Rotonde, Paris", signerad S Ekstedt och betitlad 'Cafe la Rotonde Paris'
tuschlavering 21,5x22,5 cm;
PROVENIENS: Konstnären Sixten Lundbohm (1895-1982)
HISTORIA:
Sven Ekstedt studerade för Carl Wilhelmson 1914-17. Bland kamraterna på skolan fanns Sixten Lundbohm och Hugo Zuhr. De tre kom att bli vänner för livet. Wilhelmsons sätt att måla passade inte riktigt Ekstedts smak. I stället var det kunskapen att teckna som blev den största behållning av åren hos Carl Wilhelmson. 1917 företog Sven tillsammans med Hugo Zuhr en målarresa till Lappland. Väl tillbaka i hemstaden Enköping hade han sin första konstutställning. Medutställare var familjevännen
Torsten Palm. För att vidareutveckla sitt måleri började Ekstedt på Astrid Holms målarskola i Köpenhamn hösten 1918. Ett år senare reste han tillsammans med bl a Tora Klinckowström (Nils Dardels blivande hustru) via England till Frankrike och Spanien. Resan varade ett år och betydde mycket för Ekstedts måleri. Efter Spanien återvände sällskapet till Paris och där studerade Sven under en period för Andre Lhote.

Konst, Teckningar

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (12 bud)
2016899
2 400
2016740
2016898
2016740
2016892
1 900

Slutpris SEK:
2 400
252 EUR, 312 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.