Emil Lindgren Kollektion Vasa Konst

324290

EMIL LINDGREN (1866-1940), Kvinna med parasoll, signerad och daterad Emil Lindgren 1928,
olja på duk, 90x68 cm;
HISTORIK:
Emil Lindgren studerade vid Konstakademien under åren 1891-96. Därefter reste han till Frankrike och England för vidare studier. I Kvinna med parasoll visar konstnären prov på sin fallenhet för ljusskensmotiv.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (45 bud)
2016636
35 000
2016650
35 000
2016636
34 000
2016649
33 000
2016636
32 000

Slutpris SEK:
35 000
3 675 EUR, 4 550 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.