Aron Gerle Kollektion Vasa Konst

324229

ARON GERLE (1860-1930): Stadsmotiv i skymning med figurer, signerad A Gerle, och daterad Aron Gerle, olja på duk, 74x94 cm;
HISTORIA:
Aron Gerle studerade under åren 1892-96 på Konstnärsförbundets skola, med bl a Richard Bergh och
Karl Nordström som lärare.
Hans talang uppmärksammades tidigt och från 1894 var han även verksam som biträdande lärare i Berghs undervisning. I Stockholm kom Gerle att tillhöra den krets av unga konstnärer, med bl a Björn Ahlgrensson och Olof Sager-Nelson, som i skulptören Knut Åkerbergs ateljé samlades kring Aguéli och som Per Hallström skildrat i sin roman Våren från 1898.
Aron Gerles konstnärliga ideal och målsättning präglades av traditionerna från de stora konstnärsförbundarna Bergh, Nordström och Eugène Jansson. Den nationellt orienterade naturtolkning i lyrisk anda som han tillägnade sig under ungdomsåren genomsyrar hela hans
produktion. Som skildrare av sekelskiftets genuina Stockholmsmiljö har Gerle jämförts med författare
som Hjalmar Söderberg och Henning Berger. Han höll sig med förkärlek till de elegiska stämningarna i de åt förgängelse och undergång dömda stadsdelarna, där småstadsidyllen ännu härskade. Framför allt blev Aron Gerle en hängiven tolkare av Stockholmsstämningarna i Söders skymningstomma gränder med bergknallar och kåkbebyggelse. Konstnären visar här sin förankring i sekelslutets svärmeri för "de döda städerna", i Brüggeromantikens fördrömda värld.
Från 1897 deltog Aron Gerle regelbundet i Konstnärsförbundets utställningar. På Världsutställningen
i Paris 1900 erhöll han "mention honorable". Dessutom deltog han i de internationella konstutställningarna i Köpenhamn 1903 och Berlin 1910. Aron Gerle är bl a representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Thielska Galleriet.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (14 bud)
2015099
13 000
2016209
12 500
2015099
12 000
2015774
11 500
2015099
11 000

Slutpris SEK:
13 000
1 365 EUR, 1 690 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.