Gösta Olson Kollektion Vasa Konst

324136

GÖSTA OLSON, (1883-1966)
"Ile de Bréhat, Bretagne, La Croix de St. Michel", signerad GOSTA OLSON,
olja på duk 54,5x46 cm
Text a tergo på spännramen:
"Ile de Bréhat, Bretagne, La Croix de St. Michel
Målning av Gösta Olson sommaren 1917"
Proveniens: konstnärens dotter, Anna-Lisa Olson

Den legendariske grundaren av Svensk-Franska Konstgalleriet, Gösta Olson, besökte 1917 den i Frankrike bosatte svenske konstnären Allan Österlind på ön Il de Bréhat och inspirerad av denne utförde han ett antal målningar. Gösta Olson berättar själv om denna episod i sina memoarer: "Månaderna på Ile de Bréhat var kanske de sorglösaste och angenämaste jag har upplevat i mitt liv. Jag målade fyra timmar varje dag under fyra månader, uppmuntrad av Allan Österlind som påstod att jag var ett geni." Som konsthandlare kom Gösta Olson att lansera både de stora internationella namnen, de tidiga svenska modernisterna och - kanske framför allt - de konstnärer som senare kom att överge honom för att bilda det konstnärsdrivna galleriet Färg och Form.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (4 bud)

2014295
2008484
750
2003780
700
2002891

Slutpris SEK:
116 EUR, 143 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.