Alf Wallander Kollektion Vasa Konst

324108

ALF WALLANDER (1862-1914),
Blommor, signerad och daterad A. WALLANDER 97,
olja på duk, 51x73,5 cm;
HISTORIA:
Alf Wallander kom att bli den som introducerade den nya konstriktningen Art Nouveau i Sverige. Det viktiga året 1897, då Wallander på Stockholmsutställningen befäste sin position som landets ledande konstnär inom den keramiska industrin med fantastiska objekt i denna nya stil, utför han målningen Blommor. Med sin slående lyskraft fångar detta verk konstriktningen likt få andra målningar av svensk hand.
Även om många i dag förknippar Alf Wallanders namn främst med keramiken från sekelskiftet så var han också en framstående målare. Efter avslutade studier på Konstakademien studerade Alf Wallander under åren 1885-89 i Paris. Under denna tid besökte han även den svenska konstnärskolonien i Grez. Det sista året i Paris, 1889, blev betydelsefullt på flera sätt för konstnären.
På Salongen fick hans oljemålning En rolig visa hedersomnämnande och på Världsutställningen
belönades pastellen Tiggargubbe med ett extra 1:a pris. Den japanska konst - i form av keramik och måleri - som visades på Världsutställningen 1889 kom att inspirera till en helt ny konstriktning i Europa, Art Nouveau, och Alf Wallander blev alltså den som introducerade konstriktningen i Sverige.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (40 bud)
2016262
32 000
2016263
32 000
2016262
31 000
2016259
30 000
2016261
30 000

Slutpris SEK:
32 000
3 360 EUR, 4 160 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.