Georg Arsenius Kollektion Vasa Konst

324051

GEORG ARSENIUS (1855-1908), Hästskjuts på Parisgata 1886, daterad Paris 86 samt signerad med dedikation "Till min vän A.Borg G Arsenius-88", tusch och skrapteknik, 20,5x28 cm;
PROVENIENS: Konstnären Axel Borg (1847-1916),
HISTORIA:
Efter avslutade studier vid Konstakademien reste Georg Arsenius till Paris. Där blev han 1882 elev till Jean Paul Laurens, vars undervisning baserades på modernare principer än de övriga Parisskolornas.
Bland annat betonade han kraftigt vikten av ljus- och valörstudier i undervisningen. Samtidigt med Arsenius studerade Nils Kreuger i Paris. Deras gemensamma intresse för hästar förde dem samman.
I den 1886 utförda Hästskjuts på Parisgata visar Georg Arsenius prov på en motivkrets som vi även finner hos Nils Kreuger vid den här tiden: den av impressionismen influerade ögonblicksskildringen av den moderna stadens gatuliv.Medan Kreuger så småningom återvände till Sverige kom Georg Arsenius att stanna i Frankrike hela
livet. Han specialiserade sig på motiv från den eleganta kapplöpningsvärlden och dessa motiv började
hastigt uppmärksammas. Georg Arsenius blev populär och fick sälja mycket, i synnerhet till den burgna kapplöpningspubliken. Hans skicklighet i att fånga rörelsen hos hästarna gjorde honom också
berömd i sportjournalistkretsar och han knöts som tecknare till tidningarna Le Sport och Le Figaro.
Tack vare sin virtuosa teknik lyckades han fånga det karakteristiska hos varje djur samtidigt som han
gav en intensiv impressionistisk skildring av solljuset och den vibrerande atmosfären.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (6 bud)
2015814
1 900
2014084
1 800
2014084
1 600
2015813
2014084
1 400

Slutpris SEK:
1 900
200 EUR, 247 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.