William Féron Kollektion Vasa Konst

324009

WILLIAM FÉRON (1858-1894), Kvinna med solfjäder
signerad W. Feron, olja, duk på träpannå, 38,5x25 cm;

HISTORIA:
Efter studier vid Konstakademien anslöt William Féron till den svenska konstnärskolonien i Paris 1881. Som ingen annan svensk konstnär kom han att anamma impressionismens bildvärld. Starkt influerad av den i Frankrike verksamme italienske konstnären Giuseppe de Nittis och dennes impressionistiska och salongsbetonade stil skildrade William Féron det mondäna livet, både Paris
pulserande gatuliv och den behagfulla söndagstillvaron i trädgårdar och vid badorterna. Hans internationella prägel uppmärksammades av konstkritikern Georg Nordensvan som i samband med en utställning på Blanches konstsalong i Stockholm 1884 skrev: "Féron är den ende i vår unga pariserkoloni, som slagit sig på att måla gatscener från världsstaden, flyktigt och skissartat i ett
manér, som är impressionistiskt och påminner om de allra modernaste teckningar i utlandets illustrerade tidningar."
Under 1880-talet ställde William Féron vid ett flertal tillfällen ut på den berömda Salongen i Paris.
Han var även representerad på Världsutställningen i Paris 1889. Hemma i Sverige deltog han i Opponenternas banbrytande utställning i Stockholm 1885.
När den fortfarande unge William Féron gick bort sommaren 1894 förlorade det sena 1800-talets
svenska konstliv en av sina mest internationella artister.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
2015950
3 600
2015939
3 400
2015949
3 400
2015939
3 200
2015819

Slutpris SEK:
3 600
378 EUR, 468 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.