Tyra Lundgren, skulptur Kvinnliga formgivare

317228

TYRA LUNDGREN, skulptur, 1940-tal, bemålat lergods, i form av ett ansikte, monterad på träsockel, höjd 24 cm; mindre nagg
PROVENIENS
Tyra Lundgren, därefter i arv inom familjen

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (11 bud)
2013604
2013602
3 800
2012737
3 600
2011041
3 400
2009316
3 200

Slutpris SEK:
383 EUR, 450 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.