Matgrupp i empirestil

324681

MATGRUPP, 7 dlr, 1900-talets första hälft, empirestil, fanérad i mahogny, 6 stolar, matbord, diameter 120, höjd, 74, 2 iläggskvior a 55 cm, totallängd 230 cm,
Proveniens: Enligt uppgift inköpta på Nordiska galleriet, se även auktionsnummer 324879.

Slitage, en stol med lagningar, iläggsskivor med ofattande ytslitage

Möbler, Matsalsmöbler

Rum 8

Matgrupp i empirestil

Budhistorik (15 bud)
1989272
2 800
1989281
2 600
1989272
1989280
1989272
1 600

Slutpris SEK:
2 800
294 EUR, 364 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.