Servis Gustavsberg "Gunnar"

321988

GUNNAR WENNERBERG, servis, 72 dlr, "Gunnar", benporslin, omkring 1900, jugend, Gustavsberg, stämplad "Gunnar" Gustafsberg, målad dekor av treklöver i grönt, bestående av: soppterrin med fat, såssnipa med fat, liten såssnipa, 18 mattallrikar, 16 djupa tallrikar, 14 förrättstallrikar, 12 assietter, 2 uppläggningsfat, fiskfat, 6 kaffekoppar med fat

Bruksslitage

Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser, Design

Monter 16

Servis Gustavsberg

Budhistorik (27 bud)
1965594
9 800
1965592
9 600
1965593
9 600
1965592
8 800
1965590
8 600

Slutpris SEK:
9 800
1 029 EUR, 1 274 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.