Gideon Börje gouache

195886

BÖRJE, Gideon (1891-1965): "Riddarholmen", signerad G Börje, utförd ca 1934/35, gouache, 34x44 cm; enligt påskrift atergo "Nattlig utsikt mot Riddarholmen från Gideon Börjes bostad på Bastugatan. Inköpt 15/12 1953 i Giddes atelje på Storgatan 52, pris 100 kr".
UTSTÄLLD: Färg och Form 1982
PROVENIENS: Konstnärens släkt

Konst, Måleri, Stockholmiana

Rum 3

Gideon Börje gouache

Budhistorik (10 bud)
915615
5 600
915114
5 400
915033
5 200
912816
5 000
914819
5 000

Slutpris SEK:
5 600
536 EUR, 630 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.