Dödskalleformat bordsur

141075

BORDSUR, omkring 1900, förgyllt 21''' fickursverk, ankargång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, sekundvisare, fodral av mässing i form av dödskalle, höjd 6,5 cm

Urtavlan med smärre skador, fodralets låsknapp saknas, löst glas

Klockor/Ur

Dödskalleformat bordsur

Budhistorik (12 bud)
467806
3 800
466540
3 600
465283
3 400
464993
3 200
463395

Slutpris SEK:
3 800
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer