Herrfickur Augustine Bourdillon

140457

BOURDILLON, Augustine (1729-99), Stockholm, herrfickur, märkt i verket, förgyllt verk nr 367, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, förgylld boett med graverad dekor, diameter 50 mm, NYCKEL, med guldöverdrag, kedja oädel metall

Boett och urtavla ej original, förgyllning med slitage, urtavla och nyckel med smärre skador

Klockor/Ur

Budhistorik (16 bud)
469140
1 700
469133
1 600
469132
469131
1 300
469129

Slutpris SEK:
1 700
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer