Cylinderspeldosa

143926

CYLINDERSPELDOSA, sannolikt Nicole Freres, Schweiz 1800-talets andra hälft, för 8 melodier, nr 45633, fodral med lock av valnöt med intarsia, invändig litograferad melodiförteckning, höjd 13,5, 53x18 cm, cylinderlängd 33,5 cm
PROVENIENS: Karl-Gustaf Guldbrands samling

Fodralnyckel saknas

Nautica/Technica

Cylinderspeldosa

Budhistorik (16 bud)
450239
5 600
450238
5 400
450234
5 200
450237
5 200
450234
4 800

Slutpris SEK:
5 600
588 EUR, 728 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.