Showroom:
Antal per sida: 
Sortering: 
Sida: 
Föregående | Nästa
 

Auktioner Allmoge (18)

 
434270
434308
434597
434672
434270 SKÄNK, omkring 1800, med sarg, bemålad, möjligen Närke, ...
Utrop: 5 000 SEK
3 tim 38 min, 2017-01-20 kl 18:48
Magasin 5, Stockholm
Bud: 3 600 SEK
434308 KAFFEKANNA, HINK, 1800-tal, koppar, stämplade, höjd ...
Utrop: 1 200 SEK
5 tim 36 min, 2017-01-20 kl 20:46
Magasin 5, Stockholm
Bud: 950 SEK
434597 FLASKOR, 2 st, glas, 1700-tal, grön glasmassa, höjd ca ...
Utrop: 1 500 SEK
23 tim 18 min, 2017-01-21 kl 14:28
Magasin 5, Stockholm
Bud: 850 SEK
434672 VÄGGBONAD, allmoge, sannolikt Danmark, 1800-tal, "Her ...
Utrop: 1 500 SEK
1 dag, 2017-01-21 kl 15:44
Magasin 5, Stockholm
Bud: 1 300 SEK
 
 
 
434601
434600
434599
435160
434601 LERKÄRL, 6 st, 16/1800-tal, höjd ca 10-25 cm
Utrop: 1 200 SEK
1 dag, 2017-01-21 kl 18:00
Magasin 5, Stockholm
Bud: 1 000 SEK
434600 LERKÄRL, 4 st, 16/1700-tal, höjd ca 8-16 cm
Utrop: 1 500 SEK
1 dag, 2017-01-21 kl 19:21
Magasin 5, Stockholm
Bud: 350 SEK
434599 FLASKOR, 9 st, 1700-tal, grön glasmassa, höjd ca 16-28 cm
Utrop: 1 500 SEK
1 dag, 2017-01-21 kl 19:57
Magasin 5, Stockholm
Bud: 1 100 SEK
435160 SKÄNKSKÅP, Dalarna, daterat 1787, imitationsmåleri, ...
Utrop: 5 000 SEK
4 dagar, 2017-01-24 kl 13:04
Magasin 5, Stockholm
Bud: 400 SEK
 
 
 
435109
435186
434350
435330
435109 TRAKTÖRPANNA, koppar med järnhandtag, märkt AL, G.R.S.B, ...
Utrop: 1 000 SEK
4 dagar, 2017-01-24 kl 13:36
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
435186 SLEV, horn, skuren och genombruten, längd 38 cm, ...
Utrop: 800 SEK
4 dagar, 2017-01-24 kl 16:08
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
434350 LJUSSTAKE, smidesjärn, för två ljus, skånsktyp, höjd 31,5 cm
Utrop: 1 000 SEK
4 dagar, 2017-01-24 kl 18:04
Magasin 5, Stockholm
Bud: 350 SEK
435330 TIMPLÅDA, med skjutlock, allmoge, 1800-tal, lock med ...
Utrop: 1 500 SEK
5 dagar, 2017-01-25 kl 18:24
Magasin 5, Stockholm
Bud: 300 SEK
 
 
 
435420
433376
433383
435958
435420 SKÄNKANNA, tenn, 1856, höjd ca 20 cm
Utrop: 1 000 SEK
5 dagar, 2017-01-25 kl 21:30
Magasin 5, Stockholm
 
433376 TÄCKE, 1900-tal, mönster i grönt och rött, ca 192x115 cm
Utrop: 1 000 SEK
7 dagar, 2017-01-27 kl 15:16
Geijersgatan 14, Göteborg
 
433383 TÄCKE, 1900-tal, mönster i grönt och rött, ca 193x152 cm
Utrop: 1 500 SEK
7 dagar, 2017-01-27 kl 17:24
Geijersgatan 14, Göteborg
 
435958 SKÅLFAT, TALLRIK, tenn, stämplade Jönköping 1763 resp, ...
Utrop: 1 200 SEK
7 dagar, 2017-01-27 kl 20:00
Magasin 5, Stockholm
Bud: 300 SEK
 
 
 
435837
435955
435837 KITTEL, koppar, 1800-tal, hänklar i smide, höjd ca 39, ...
Utrop: 1 500 SEK
7 dagar, 2017-01-27 kl 20:42
Magasin 5, Stockholm
Bud: 350 SEK
435955 KALLSKÅL, tenn, Gustaf Fredrik Wigholm, (verksam Eskilstuna ...
Utrop: 2 000 SEK
7 dagar, 2017-01-27 kl 21:24
Magasin 5, Stockholm
Bud: 300 SEK
 
 
 
 
 
Användning av cookies.
Vår webbplats använder cookies bl a för att du ska kunna logga in och lägga bud. Om du inte vill tillåta lagring av cookies på din dator kan du stänga av det i din webbläsares inställningar. Då kommer inga cookies att lagras men du kommer inte kunna använda vissa delar av webbplatsen, t ex logga in för att vara med i budgivningen.
Showroom:
Antal per sida: 
Sortering: 
Sida: 
Föregående | Nästa
 
Stockholms Auktionsverk Online
Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 21-23
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

Alltsedan starten 1996 har Antikskolan utbildat närmare 5.000 elever i konst- och stilhistoria.

» Läs mer