Polyfem med följdskrifter

 
 
 
Auktionsnr
880761
 
Beskrivning

POLYFEM MED FÖLJDSKRIFTER. ASKELÖF, JOHAN CHRISTOFFER m. fl. (utg.). Polyfem. Ett blad att läsa på sängen. Första-femte samlingen.Stockholm, i Marquardska Tryckeriet, 1809-12.
4:o. 215 x 172 mm. Fint samtida halvfranskt band med guldornertad rygg, etikett av rött skinn, alrotsimiterande pärmpapper och sprängda snitt.

Tillsammans med: LINDEGREN, CARL. Till sjökapten Baggfot, i anledning af desz historiola om tungusiska teatern i n:o 18 af Polyfem. Stockholm, hos Carl Delén, 1810.
4:o. 12 s. Tagen ur band, småfläckig.
Och: (PALMBLAD, VILHELM FREDRIK). Sändebref till de jurnalister ifrån öfversättaren af Kointos Kalabros. Uppsala, hos Stenhammar och Palmblad, 1810.
4:o. Häftad, oskuren, i senare pappersomslag. Joh. Ax. Almquists stämplar.
Samt: (HAMMARSKJÖLD, LORENZO). Strödda underrättelser om de vittra striderna på tyska parnassen. Stockholm, i Marquardska Tryckeriet, 1810. Medbunden mellan nummer 21 och 22 i första samlingen.

Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur I: 381. Allt som utkom. Första-fjärde samlingen 52 nummer vardera, femte samlingen 58 nummer. Litterär och kritisk tidskrift, präglad av "Nya skolans" polemik mot "Gamla skolan". Merparten av bidragen publicerades anonymt, men bakom flera stod bl. a. L. Hammarskjöld, Carl Adolph Agardh, P. D. A. Attertbom, W. F. Palmblad, Claes Livijn och P. Elgström.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.


 
Kondition
Se text!
 
Kategorier
Böcker/Kartor, Periodica
 
Visas
Magasin 5, Frihamnen, Stockholm
Monter 31
 
 
 
Föregående bildNästa bild
Polyfem med följdskrifter
Klicka för att förstora bilden
 
 
 
Budhistorik (19 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
6878314
2021-02-28 19:26:34
5 400
6878306
2021-02-28 19:26:10
5 200
6878312
2021-02-28 19:26:29
5 200
6878306
2021-02-28 19:26:10
5 000
6878308
2021-02-28 19:26:20
4 800
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2021-02-28 kl 19:29
Slutpris SEK:
5 400
517 EUR, 608 USD
Utropspris SEK:
3 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online