Frey 1841-50, 10 vol.

 
 
 
Auktionsnr
880635
 
Beskrivning

FREY 1841-50 (10). AFZELIUS, F. G. m. fl. (utg.). Frey. Tidskrift för Vetenskap och Konst. Häfte 1-70. Uppsala, Wahlström & Låstbom, 1841-50.
8:o. 202 x 125 mm. Aningen nötta vackert marmorerade nära samtida pappband med guldlinjerade ryggar, brandgula etiketter och sprängda snitt. Samtliga häftesomslag medbundna. Transportstämplar. Enstaka småfläckar. 10 volymer. Fin komplett svit.

Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur III: 1293. Allt som utkom. Här med C. A. Bagges Litteratur-Bulletin I-III medbundna i häfte 1,3 respektive 4. Bland medarbetarna: Nils Arfwidsson, A. T. Låstbom, B. E. Malmström, J. L:son Samzelius, W. E. Swedelius, W. Tham, P. E. Thyselius, P. E. Bergfalk, C. W. Böttiger, H. Schröder.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.


 
Kondition
Se text!
 
Kategorier
Böcker/Kartor, Periodica
 
Visas
Magasin 5, Frihamnen, Stockholm
Monter 32
 
 
 
Föregående bildNästa bild
Frey 1841-50, 10 vol.
Klicka för att förstora bilden
 
 
 
 
Budhistorik (2 bud)
 
Bud nr
Tid
Bud SEK
6878968
2021-02-28 20:43:33
350
6860354
2021-02-25 12:25:39
300
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2021-02-28 kl 20:48
Slutpris SEK:
350
34 EUR, 39 USD
Utropspris SEK:
1 500
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online