Ryggplåt, 1800-tal

880030

RYGGPLÅT, 1800-tal, mässing, nitar i stål, dekor av mössplåt till kask m/1845, brännförgylld mässing, liggande lejon med lilla riksvapnet och serafimerkedja, höjd 39,5 cm

Jämför Armémuseum, identifikationsnummer AM.013153

Sammansatt av olika delar

Vapen/Medaljer, Militaria och samlarvapen, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Ryggplåt, 1800-tal

Budhistorik (37 bud)
6874460
9 000
6874473
8 800
6874460
8 600
6874447
8 400
6874440
8 200

Slutpris SEK:
9 000
862 EUR, 1 013 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.