Maria Wrangel Landskap från Jämtland

878706

MARIA WRANGEL (1861-1923): Landskap från Jämtland, signerad M Wrangel, olja på duk, 25,5 x 35,5cm

Maria Wrangel, född Asplund, växte upp i Östersund som dotter till landshövding Johan Gustaf Asplund. Efter skoltiden flyttade hon till Stockholm och började först studera musik, men övergick sedan till studier i måleri och teckning vid Tekniska skolan och därefter vid Konstakademien. Hon reste därefter till Paris och studerade vid Académie Colarossi. Maria Wrangel fick vid ett par tillfällen målningar antagna till den årliga jurybedömda Salongen i Paris, men hon är trots dessa meriter ett exempel på en kvinna och konstnär som inte fick något egentligt erkännande under sin livstid.

År 1907 flyttade Maria Wrangel tillbaka till barndomsstaden Östersund. Hon tog där aktiv del i stadens kulturliv, deltog i utställningar och undervisade i teckning och måleri vid Aftonskolan. Wrangel gav heller inte upp sitt eget skapande. Det var framförallt det jämtländska landskapet i trakterna kring Åre och Östersund som låg henne varmt om hjärtat. De många målningarna av snötäckta berg och fjällsjöar är troligen utförda direkt framför motivet.

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (37 bud)
6875953
13 000
6875963
12 500
6875953
12 000
6875962
11 500
6875953
11 000

Slutpris SEK:
13 000
1 245 EUR, 1 463 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.