Orientmatta antik Tekke

874714

ORIENTMATTA, Tekke, Turkmenistan, antik ca 1910-1925, 278 x 193 cm

PROVENIENS
Chaim Magasanik (1889-?) född i Moskva och flydde från Ryssland till Sverige 1915, vidare i arv till nuvarande ägaren.

Skador, hål, reva, trampveck

Mattor/Textilier, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Orientmatta antik Tekke

Budhistorik (9 bud)
6874264
6872253
6871969
750
6871357
700
6867482
650

Slutpris SEK:
192 EUR, 225 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.