Konsolbord, omkring 1800

871675

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, Jonas Frisks art, träskuren dekor och pastellage, förgyllning med polerat guld och slagmetall, sarg med bladkvistar och fleuronger, vridna avsmalnande ben med ā la greque, överkragning och klot, svärtad sockel, skiva av vit marmor, höjd 81, 69,5 x 38 cm

Smärre förgyllningsskador och retuscher, kompletteringar, skivan ej ursprunglig

Möbler, Soffbord, sidobord, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Konsolbord, omkring 1800

Budhistorik (31 bud)
6876413
25 000
6876420
25 000
6876413
24 000
6876417
23 000
6876413
22 000

Slutpris SEK:
25 000
2 395 EUR, 2 813 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.