Rudolf Gowenius, Bukett med kallor, olja

870048

RUDOLF GOWENIUS (1896-1960): Bukett med kallor, signerad och daterad R. Gowenius -48, olja på duk, 73x61 cm

Efter studier i etsning vid Konstakademien i Stockholm bosatte sig Rudolf Gowenius i Paris 1923 och studerade där på Académie Moderne åren 1924-1925. Han utförde under 1920- och 1930-talen i Frankrike kyrkliga muralmålningar och fresker. Han utvecklade en egen teknik för lasyrmålning på sammet, där lystern i material och färger bibehölls.

Vid utbrottet av det andra världskriget återvände Gowenius till Sverige och bosatte sig i Stockholm. Gowenius är representerad på bland annat Nationalmuseum, Norrköpings konstmuseum[ och Uppsala universitetsbibliotek.

Konst, Modernt måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (24 bud)
6877616
4 600
6876983
4 400
6876719
4 200
6875038
6875566

Slutpris SEK:
4 600
441 EUR, 518 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.