Erik Jönsson, Riddarholmskyrkan

869090

ERIK JÖNSSON (1893-1950): Riddarholmskyrkan, signerad och daterad E. Jönsson. 19, olja på pannå av papp, 55x38 cm.

Erik Jönsson tillhörde den skara konstnärer som efter att gränserna öppnades efter första världskrigets slut begav sig ner till kontinenten. Efter en tid i Köpenhamn for han via England vidare till Paris där han 1920 blev elev till André Lhote. I Frankrike skulle han tillbringa nästan ett helt decennium innan han återvände till hemlandet. Hans fasta punkt var Paris men somrarna tillbringades i olika orter på den franska landsbygden.

Erik Jönssons måleri präglades under tjugotalets början av olika influenser som med hans pensel sammanfogades till en koloristisk och kompositionsmässigt finstämd harmoni. Från sin danska mentor Johan Rodhe tog han med sig den dunkla färghållningen med de röda och gröna grundackorden, hos Lhote anammade han de tekniskt skickligt uppbyggda kubistiska landskapen.

Jönsson är representerad vid samtliga ledande svenska museer inklusive Moderna Museet, Prins Eugens Waldemarsudde samt museerna i Göteborg, Malmö och Norrköping.

Konst, Modernt måleri, Lilla Kvalitén, Stockholmiana

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (7 bud)
6864905
4 200
6864903
3 200
6864901
6864900
6864899
550

Slutpris SEK:
4 200
402 EUR, 473 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.