Nils Forsberg d.y. Stilleben

869082

NILS FORSBERG D.Y. (1870-1961)
Stilleben med fruktskål, purjolök och rädissor, signerad Nils Forsberg fils, olja på duk, 46 x 55 cm.

Nils Forsberg d.y. var son till konstnären Nils Forsberg d.ä. och Maria Amalia Kihlstedt. Han studerade i Paris och fick 1899 målningen "Le marché aux pommes" antagen på Salongen. Han signerade för det mesta sina verk med Nils Forsberg fils (= son på franska).

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Nils Forsberg d.y. Stilleben

Budhistorik (6 bud)
6852665
6863754
6852665
6852663
6852660

Slutpris SEK:
115 EUR, 135 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.