Friedensreich Hundertwasser: Knabe mit Haus und Mä

860447

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER (Österrike 1928-2000): Knabe mit Haus und Mädchen mit Vogel (132/IV), rotaprint litografi i svart, lått och grönt, 29,7x20,6 cm.

Med dedikation "dem Ullalein + Ottolein von Tillilein".
Litografi nr. 4 i Rotaprint portfolion publicerad av Alfred Schmeller, Art-Club Wien 1951
Total edition 100, signerade och numrerade 1-100 på den introudcerande sidan i portfolion

PROVENIENS
Tilly Kadletz (född Tilly Anger), Österrike
Otto & Ulla Kron, därefter i arv inom familjen

Konst, Grafik, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
6865606
8 000
6857224
6 200
6857220
5 400
6857218
4 200
6857216

Slutpris SEK:
8 000
766 EUR, 900 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.