Taburetter, gustavianska stockholmsarbeten

860240

TABURETTER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, sarger med bandfläta, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avmalnande kannelerade ben, framtagen originalfärg i blågrått, sitthöjd 42 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ett ben med äldre lagning, lagad spricka

Möbler, Övriga möbler, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (25 bud)
6875605
12 500
6875562
12 000
6875047
11 500
6875005
11 000
6874588
10 500

Slutpris SEK:
12 500
1 198 EUR, 1 406 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.