BIRGER BERNDTSON: Nakenstudie av man

Föregående | Översikt | Nästa

859835

BIRGER BERNDTSON (1890-1940): Nakenstudie av man, stämpelsignerad B Berndtson, rödkrita på papper, 58x35 cm.

Birger Berndtson föddes i Trollhättan och studerade konst på Valands målarskola i Göteborg, där han bl.a. hade Tor Bjurström som lärare. Berndtson umgicks mycket med flera andra konstnärer som sedan har kommit att benämnas som Göteborgskolorister. I början av 1930-talet reste Berndtson till Italien där han målade mycket i Florens. Därefter flyttade han till Stockholm, där han levde fram till sin död 1940, endast 50 år gammal. Berndtson målade gärna miljöer med människor och landskap. Hann fann med fördel sina motiv på Västkusten, i Norrland och Italien.

pappersveck

Konst, Teckningar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

859835 - BIRGER BERNDTSON: Nakenstudie av man
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (26 bud)
6864219
5 200
6862907
5 000
6864217
5 000
6862907
4 200
6860624

2 dagar kvar
Avslutas 2021-02-28
10:46   (11:46 )
AKTUELLT BUD SEK:
5 200
498 EUR, 585 USD
Utropspris SEK:

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.