Børge Mogensen, "Wing Chair", fåtölj, Danmark

858709

BØRGE MOGENSEN, "Wing Chair", fåtölj, Fredericia Möbelfabrik, Danmark 1970-tal, ben av teak, klädd i svart läder, huvudkudde, höjd 106, sitthöjd 46 cm

PROVENIENS
Inköpt av nuvarande ägare under 1970-talet

Bruksslitage

Möbler, Fåtöljer, Design, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Børge Mogensen,

Budhistorik (18 bud)
6873904
7 400
6873434
7 200
6873096
7 000
6873433
6 800
6873096
6 600

Slutpris SEK:
7 400
709 EUR, 833 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.