Halslås, Adam Tillström Växjö

858429

ADAM TILLSTRÖM, halslås, silver, delvis förgyllt, dekor av fasettslipat glas i rött och grönt, stämplat Adam Tillström (verksam i Växjö 1795-1837), Växjö 1827, hjärtat stämplat August Wilhelm Ahnström (verksam i Växjö 1836-1853/1916), med äldre initialer ISS. LMD., längd ca 36 cm, vikt 134 g

Guld/Smycken, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Halslås,  Adam Tillström Växjö

Budhistorik (12 bud)
6877523
4 800
6877565
4 600
6877523
4 400
6877548
4 200
6877523

Slutpris SEK:
4 800
460 EUR, 540 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.