Soffa, Alexander I, Heinrich Gambs art

Föregående | Översikt | Nästa

856321

SOFFA, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, Heinrich Gambs art, fanerad med mahogny, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat och matterat guld samt grönpatinerat, tympanonformat krön med dekor av parställda gripar vid tazza, urnformade hörnknoppar, armlän med bevingade lejon, frambenen med tassformade fotavslut, sabelformade bakben, klädd med svart chevreau, kanter med guldsnitt, sitthöjd 41, längd 143,5 cm

LITTERATUR: Antoine Chenevière: Russian Furniture - The Golden Age 1780-1840, London 1988, sidan 179ff

Smärre skador och lagningar

Möbler, Soffor, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

856321 - Soffa, Alexander I, Heinrich Gambs art
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (5 bud)
6863423
20 000
6852647
14 000
6852646
6852137
6849886

2 dagar kvar
Avslutas 2021-02-28
14:20   (15:20 )
AKTUELLT BUD SEK:
20 000
1 916 EUR, 2 250 USD
Utropspris SEK:
25 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.