Bordsuppsatser, Alexander I

856245

BORDSUPPSATSER, ett par, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, matterad och polerad brännförgylld brons och mässing, oval fotplatta med roulettedekor av palmetter, tassformade fötter med bladhölstrade ben krönta av huvuden, genombruten kant med dekor av bågar, bladfestonger, fleuronger och romber, skålar i klarrött glas med slipad dekor, höjd 27, 29 x 18,5 cm

Skålar troligen ej ursprungliga, smärre nagg, något glassjuka

Diverse, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordsuppsatser, Alexander I

Budhistorik (8 bud)
6871160
6 600
6863538
5 200
6863410
1 900
6856668
1 800
6856667
1 300

Slutpris SEK:
6 600
632 EUR, 743 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.