Konsolbord, Louis XV

Föregående | Översikt | Nästa

856219

KONSOLBORD, Louis XV, ymnig träskuren dekor, framtagen äldre förgyllning av polerat guld och slagmetall, sarger med akantus, rocailler och voluter, blomsterfestonger, svängda volutformade ben, fotkryss med snäcka, skiva av brokig marmor, märkt med mässingsbricka C.33, höjd 82, 131 x 59 cm

PROVENIENS: Förste hovstallmästaren friherre Carl Gustaf von Platen (1855-1937) gift med Olga Wijk (1870-1962), Strandvägen 45, Stockholm

LITTERATUR: Svenska hem i ord och bild, Stockholm 1916, sidan 46, konsolbordet avbildat i von Platens bostad, nedre hallen på Strandvägen 45

Smärre dekorskador och lagningar

Möbler, Soffbord, sidobord, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

856219 - Konsolbord, Louis XV
Din e-postadress

Fråga
Skicka
Konsolbord, Louis XV

Budhistorik (4 bud)

6852584
31 000
6852577
27 000
6849540
6849493

2 dagar kvar
Avslutas 2021-02-28
11:39   (12:39 )
AKTUELLT BUD SEK:
31 000
2 970 EUR, 3 488 USD
Utropspris SEK:
40 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.