William Davis

855753

WILLIAM DAVIES (England 1826-1901): Bergslandskap med fårhjord - motiv från Glen Lochay, Argyleshire, signerad och daterad W Davies 1893, olja på duk, 75x62 cm.

Glen Lochay (=Gleann Lòchaidh) är en dal i det vackert vilda skotska höglandet i Pertshire.

PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, No 82, hösten 1986, katalognr 554

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

William Davis

Budhistorik (7 bud)
6877286
9 000
6877276
8 200
6877266
7 200
6877008
6 000
6875484
1 900

Slutpris SEK:
9 000
862 EUR, 1 013 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.