Sekretär, slottssnickare Röngren, Strömsholm

855599

PEHR RÖN(D)GREN (slottsnickare vid Strömsholm, 1800-talets första kvartal), sekretär, sengustaviansk, signerad och daterad på lådbotten med blyerts 1808 10/2 Förfärdigat af Slotts Snickaren Pehr Röndgren Strömsholm, fanerad med mahogny samt delvis mahognybetsat björk, beslag i mässing, klaff med bakomliggande lådinredning, låskista i mässing, nycklar medföljer, papperlapp med otydlig bläckpåskrift Marinintendenten Herr S. Ehlin Grefgatan 38 III tr Stockholm, höjd 135,5, 121,5 x 54 cm

PROVENIENS: Marinintendenten Sigfrid Ehlin (1883-1932), Stockholm

Motsvarande påskrift återfinns under ett enkelt skrivbord av ek på Strömsholms slott. Där är årtalet oläsligt, men namnet är Pehr Röngren med tillägget "Slots Snikar där städes". Gissningsvis har Röngren gjort någon lagning, eftersom det är ett rokokobord. För slottssnickaren på ett så litet lustslott har möbler naturligtvis varit den lilla delen av arbetet, som med all säkerhet dominerats av ganska enkla byggnadssnickerier

Ställvisa fanérskador, lagningar och torrsprickor, ställvis kompletterade lås och dragknoppar, spår av hyllinredning

Möbler, Övriga möbler, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (14 bud)
6874124
7 600
6874436
7 400
6874124
7 200
6873392
7 000
6873391
6 400

Slutpris SEK:
7 600
728 EUR, 855 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.