Dekorelement, barock

855577

DEKORELEMENT, två stycken snarlika, barock, 1600-talets slut, skulpterad valnöt, ursprungligen fyllningar, dekor av palmkvistar, lagerkrans med kartusch inneslutande akantusornamentik, 72 x 59 respektive 76 x 53 cm; skador

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2006, nr 2624

Slitage

Diverse, Samlarobjekt, Möbler, Övriga möbler, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Dekorelement, barock

Budhistorik (12 bud)
6872669
2 600
6872529
2 400
6871208
6870280
6870279
1 900

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.