Gunnar Nylund, miniatyrer, Rörstrand

851495

GUNNAR NYLUND, miniatyrer 7 st, Rörstrand 1950-60-tal, unika, olika former och glasyrer i brunt, grönt och blåsvart, signerade R SWEDEN GN och R SVERIGE GN och olika unikatbeteckningar, höjd 2,5-8,5 cm

En med nagg, en med smärre tillverkningsdefekt, en andrasortering

Keramik/Porslin, Design, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
6875359
6874301
6854981
6849768
6849509
750

Slutpris SEK:
287 EUR, 338 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.