Acke Hallgren, San Remo

850304

ACKE HALLGREN (1885-1940): Italienskt landskap - Motiv från San Remo, signerad och daterad A Hallgren San Remo -27, olja på duk, 100x81 cm.

Axel Leonard "Acke" Hallgren studerade vid Tekniska Skolan i Stockholm och vid Konstakademien där han tilldelades kunglig medalj. Med bistånd av ett stipendium kunde han resa till Tyskland, Schweiz och Italien där han under flera år var bosatt i Rom. 1923-28 vistades han i San Remo, där den aktuella målningen är utförd1927.

Hans målningar från vistelsen i San Remo domineras av figurmyllrande stadsbilder, utförda i en naturalistisk naivism och en färgskala i jordbrunt och grått. Konstnären sökte i sin stil förena intryck från italiensk ungrenässans med modern expressionism

Acke Hallgren finns idag representerad på ett flertal svenska museum bl. a. Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Prins Eugens Waldemarsudde.

Konst, Modernt måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Acke Hallgren, San Remo

Budhistorik (23 bud)
6875542
8 600
6875468
8 400
6875541
8 200
6875468
8 000
6875539
7 800

Slutpris SEK:
8 600
824 EUR, 968 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.