Yngve Ekström Lamino fåtölj

860742

YNGVE EKSTRÖM, "Lamino", fåtölj, Swedese, 1960-tal, ursprungligen formgiven 1956, stomme av ek samt armlän med inlägg av teak, konstskinnskädsel, sitthöjd ca 40 cm

Bruksslitage, patina, kädsel något slapp, ställvis sprickor i trästomme, vissa sprickor är lagade med klammer

Möbler, Fåtöljer, Design

Rum 12

Yngve Ekström Lamino fåtölj

Budhistorik (17 bud)
6669893
4 800
6667306
4 600
6669891
4 400
6667306
4 200
6669890

Slutpris SEK:
4 800
460 EUR, 540 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.