Sten Didrik Bellander fotografier

859900

STEN DIDRIK BELLANDER (1921-2001): fotografier, "Karusell 1950" och "Swedish sanctuary Leksand Dalekalia", gelatinsilverfotografier, osignerade, ca 18x18 cm respektive ca 28x23 cm, oramade.

LITTERATUR:
Sten Didrik Bellander Fotografier Photographs 1939-1999
Moderna Musset 8.4-28.5 2000, se bild sid 34.

Svart på vitt om Tio Fotografer, Per Lindström,
Historiska Media, 2008, se bild sid 46.

Något ytslitage, smärre veck.

Fotografi

Geijersgatan 14, Göteborg

Budhistorik (2 bud)

6709476
6689258

Slutpris SEK:
34 EUR, 39 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 344 kr.