Takfotogenlampa Oscariansk

857230

TAKFOTOGENLAMPA, oscariansk, sent 1800-tal, oljehus i flintgods med blomsterdekor, stomme av bronserad metall behängd med slipade prismor, sex ljusarmar med genombruten dekor, kupa med reliefdekor, diameter ca 55 cm, höjd ca 135 cm.

Åldersrelaterat slitage, nagg.

Belysning, Taklampor

Geijersgatan 14, Göteborg

Takfotogenlampa Oscariansk

Budhistorik (12 bud)
6679312
6678565
6679311
6678565
950
6679310
900

Slutpris SEK:
115 EUR, 135 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 774 kr.