Krona/dekorelement Svenska Amerika Linjen

857024

KRONA/DEKORELEMENT, järn, från Svenska Amerika Linjen, 1900-talets första hälft, baksida med tre fästpunkter, längd 88, höjd 60 cm.

Enligt uppgift en av tre kronor som suttit på skorstenen på Gripsholm.

Åldersrelaterat ytslitage, färgbortfall, anlupen.

Diverse, Nautica/Technica

Geijersgatan 14, Göteborg

Budhistorik (54 bud)
6707346
15 000
6707314
14 500
6707314
12 500
6707344
12 000
6707314
11 500

Slutpris SEK:
15 000
1 437 EUR, 1 688 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 458 kr.