Eero Aarnio "Grand Chairs"

856621

EERO AARNIO, fåtöljer, ett par, "Grand Chairs", modellen formgiven 1962, klädda med svart konstläder, sitasarna knapphäftade, fyrpassformad fot i svartlackerad metall, sittshöjd ca 37/32 cm.

Bruksslitage, repor, fläckar, nötta kanter, torkad stoppning, en knapp saknas.

Möbler, Stolar, Design

Geijersgatan 14, Göteborg

Eero Aarnio

Budhistorik (14 bud)
6683451
5 000
6683438
4 800
6683419
4 600
6683429
4 600
6683419
4 400

Slutpris SEK:
5 000
479 EUR, 563 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 774 kr.