Slaglåsrevolver Roger & Spencer Army

855595

SLAGLÅSREVOLVER, Roger & Spencer Army, USA, tillverkad mellan 1863-1865, oktagonal pipa med märkning Roger & Spencer Utica N.Y. oktagonal pipa, kaliber 44, cylinder för sex skott, tillverkningsnummer 515, d.v.s. tidig tillverkning, Tillverkningsnummer på backstrap, stomme och pipa, till synes nummerriktig, provstämplar på pipa W, på stomme B och R, Stomme förnicklad, pipa och hane blånerade, bomärke inbränt i kolv, längd 16 cm, total längd 35 cm

Skador på kolv, matning av cylinder hackar.

Ändringar/tillägg
t

Vapen/Medaljer, Selected

Garnisonsgatan 16, Helsingborg

Budhistorik (31 bud)
6676702
19 500
6674523
19 000
6676700
19 000
6674523
18 500
6676627
18 000

Slutpris SEK:
19 500
1 868 EUR, 2 194 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 300 kr.