Slaglåsrevolver Savage Navy m/1861

855482

SLAGLÅSREVOLVER, Savage Navy m/1861, tillverkad mellan 1861-1865,
Pipan märkt Savage R.F.A. Co Middletown Ct. HS North
Patented June 17 1856 January 18 1859 May 1860,
Kaliber 36,cylinder med sex skott, oktagonal pipa,
provstämplar, på pipa W och på cylinder H, total längd 36 cm
Revolvern är att beteckna som singel action, hanen spänns med ringbygeln som också roterar cylindern,
mekanismen fungerar

Åldersrelaterat slitage. Mindre flisa saknas på kolven.

Vapen/Medaljer, Selected

Garnisonsgatan 16, Helsingborg

Budhistorik (37 bud)
6676799
36 000
6676795
35 000
6676788
34 000
6676793
34 000
6676788
33 000

Slutpris SEK:
36 000
3 449 EUR, 4 050 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 300 kr.