Shamshir

791872

SHAMSHIR, persisk, 1800-tal, kavelplattor i ben, parerstänger med gulddekor, damaskerad klinga, träbalja med relifedkor av blomsterslingor, stålbeslag med gulddekor, längd ca 98 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Kavelplattor med skador och lagningar, balja med skador

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar

Shamshir

Budhistorik (15 bud)
6222982
19 500
6219490
19 000
6222981
18 500
6219490
18 000
6222534
17 500

Slutpris SEK:
19 500
2 005 EUR, 2 283 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.