Kilij

791870

KILIJ, ottomansk, 1800-tal, kavelplattor i ben, parerstång i förgyllt silver, damaskerad klinga, gulddekor med koranverserer, läderklädd balja, längd ca 85 cm

Balja med skador, mindre brotfall på kavel

Vapen/Medaljer

Kilij

Budhistorik (23 bud)
6223069
38 000
6223067
37 000
6223057
36 000
6223055
35 000
6223051
34 000

Slutpris SEK:
38 000
3 922 EUR, 4 682 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.